Zvláštním užíváním pozemní komunikace je například provozování reklamních zařízení, provádění stavebních prací na tělese pozemní komunikace (stavba přípojek), průjezd např. nákladní a stavební techniky o hmotnosti vyšší, než je povoleno svislým dopravním značením B13, kterým je dán vozidlům váhový limit 3,5 t, nebo vozidel s nadměrným nákladem, umístění inženýrských sítí do silničního pozemku, zřízení vyhrazeného parkovacího stání, zřizování a provoz stánků na pozemní komunikaci, dočasné využití k uspořádání veřejné a společenské akce, dočasné zřízení objížďky a uzavírky… Rovněž napojení pozemku na místní komunikaci představuje zvláštní užívání místní komunikace a v praktickém smyslu se to týká každého pozemku, na který jeho majitel má z místní komunikace přístup.
Jaká povinnost z toho plyne?
Každý, kdo takto jiným způsobem než obvyklým chce místní komunikaci užívat, musí podat na Obecním úřadu Žádost o zvláštní užívání místní komunikace.
Obecní úřad na základě žádosti může vydat souhlas se zvláštním užíváním komunikací a stanovit v něm podmínky zvláštního užívání komunikace.
Kolik to stojí?
Povolení zvláštního užívání místní komunikace je zpoplatněno prostřednictvím správního poplatku v souladu se Zákonem č.634/2004 Sb. O správních poplatcích, výše poplatku se odvíjí od délky doby zvláštního užívání místní komunikace následujícím způsobem:
- 10 dní a méně – 100,- Kč
- 11 dní až 6 měsíců – 500,- Kč
- více než 6 měsíců – 1000,- Kč.
Poplatek za připojení pozemku na místní komunikaci (vybudování vjezdu) – 500,- Kč.
Datum vložení:
7. 3. 2023 0:00
Datum poslední aktualizace:
9. 5. 2023 18:32
Autor:
Správce Webu