Základní informace

Základní informace o obci

 

 Obec Struhařov naleznete v okrese Praha-Východ, jihovýchodním směrem od metropole České republiky. Od centra Prahy je Struhařov vzdálen cca 30 km (Struhařov je o cca 297 m výše), od centra Říčan je vzdálen cca 10 km (Struhařov je o cca 158 m výše). Struhařov totiž leží v nadmořské výšce 460-500 m.n.m. V současné době žije v obci na 800 stálých obyvatel jejichž věkový průměr činí 40 let.

Ve Struhařově se nachází 330 obytných domů a 205 rekreačních objektů, během sezóny se tudíž počet obyvatel téměř zdvojnásobí. Dopravu zde v rámci PID (Pražská integrovaná doprava) zajišťuje autobusová linka č. 383 odjíždějící ze stanice metra Praha – Háje. Nejbližší železniční stanice je ve čtyři kilometry vzdálených Mnichovicích, odkud Vás dopraví autobus č. 489.

Ve Struhařově je prodejna potravin, prodejna železářství, prodejna elektro a své služby zde poskytují soukromé firmy v oblasti stavebních činností (tesařství, truhlářství, instalatéři a topenáři, elektroinstalatéři, klempířství), opravny auto, moto a cykloservis.

V roce 2012 byla v obci rekonstruována budova, ve které sídlí Obecní úřad a MŠ Stonožka s kapacitou 56 dětí. V roce 2020 začala rekonstrukce budovy školy.

Obecní knihovna má ve svém fondu přes čtyři tisíce knih a která je k dispozici jednou týdně (v pondělí odpoledne) jak místním obyvatelům, tak i sezónním čtenářům.

Součástí obce je i několik chatových osad, „Zaječí“, „Štěrbárna“, „U Hřiště“, „Ve stráni“.
V r.2000 se Struhařov stal jedním ze zakládajících členů sdružení obcí pod názvem Ladův kraj. Průběžným zdrojem informací o Ladově kraji je Informační středisko při Městském úřadě v Říčanech, vybavené písemnými informacemi, fotografiemi, kulturními přehledy. Na Obecním úřadě ve Struhařově i v Informačním středisku Říčany lze získat mapy cyklotras Ladovým krajem.

Přímo v obci jsou pěkné rybníky, které ovšem nejsou určeny ke koupání, ale jsou využívány rybáři. Struhařov je vyhledáván hlavně pro množství krásných lesů, které leží v jeho bezprostředním okolí, v blízkosti jsou nádherné jevanské lesy, jejichž součástí je Státní přírodní rezervace Voděradské bučiny. Vždy na podzim se tyto lesy stávají vyhledávaným cílem houbařů. Toto všechno a absence průmyslových objektů v nejbližším okolí přispívá k tomu, že obec patří již od dvacátého století k vyhledávaným rekreačním místům.

Školství

V roce 1868 zde byla povolena jednotřídní filiální škola s prvním učitelem Jaroslavem Paterou z Prahy – plat 3 korce obecního pole k dispozici. V roce 1911 zdejší školu navštěvovalo již 114 žáků a tak byla v roce 1912 – 27.října slavnostně otevřena škola nová. Ta byla v roce 1978 v rámci centralizace zrušena. Ve společné budově s Obecním úřadem je umístěna mateřská škola s kapacitou 56 dětí.

Spolky

Od roku 1912 zde – doposud – pracuje Obec baráčníků, od roku 1895 existuje Sbor dobrovolných hasičů, občanské sdružení Struhadlo pracující s dětmi a v roce 1933 bylo zde oficiálně založeno první fotbalové mužstvo TJ Sokol Struhařov . V současné době zde působí 5 teamů (Struhařov A, Struhařov B, dorost, žáci a přípravka). Předsedou fotbalového klubu je p. František Kefurt, hlavním trenérem p. Alois Veselý.

Příroda

Nadmořská výška obce je téměř 500 metrů nad mořem. V obci a blízkém okolí jsou vybudovány cyklostezky, na kterých najdete síť občerstvení a mnohé kouzelné lesní trasy vedoucí jevanskými lesy a Voděradskými bučinami. Toto všechno a absence průmyslových objektů v okolí přispívá k tomu, že obec patří již od 20.let 20.století k vyhledávaným rekreačním místům.

Znak a vlajka

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR v dubnu 2008 udělila obci Struhařov u Mnichovic symboly obce (znak a vlajku). Přidělení doporučil podvýbor pro heraldiku a vexilologii na základě žádosti obce a návrhu zpracovaného heraldikem.