Oficiální stránky obce Struhařov
          Kalendář akcí                      Technické služby Obce Struhařov           Kompostárna Struhařov

Základní informace o obci

 Obec Struhařov se nachází v okrese Praha-Východ, od centra Prahy je vzdálena 30 km a od Říčan asi 10 km. Leží v nadmořské výšce 460-500 m.n.m. V současné době žije v obci 650 stálých obyvatel a věkový průměr je 40 let. Je zde 254 obytných domů a 250 rekreačních objektů, takže během sezóny se počet obyvatel prakticky zdvojnásobí. Dopravu zde v rámci PID (Pražská integrovaná doprava) zajišťují autobusové linky č.383 a 393, odjíždějící ze stanice metra Praha - Skalka. Nejbližší železniční stanice je v čtyři kilometry vzdálených Mnichovicích.
Ve Struhařově je prodejna potravin, prodejna železářství, prodejna elektro a své služby zde poskytují soukromé firmy v oblasti stavebních činností (tesařství, truhlářství, instalatéři a topenáři, elektroinstalatéři, klempířství), opravny auto, moto a cykloservis. Je zde i několik restaurací, Penzion U lesa , dále restaurace U černého telete, Hospůdka Na návsi a Vinárna MaiK. Svou dílnu a prodejnu zde má místní keramik.
V roce 2000 byla v obci rekonstruována budova, ve které sídlí Obecní úřad a zároveň je zde v prvním patře Mateřská škola s kapacitou 25 dětí.
V budově bývalé školy je umístěna Obecní knihovna, která má ve svém fondu přes čtyři tisíce knih a která je k dispozici jednou týdně (v pondělí odpoledne) jak místním obyvatelům, tak i sezónním čtenářům.
Součástí obce je i několik chatových osad, „Zaječí“, „Štěrbárna“, „U Hřiště“, „Ve stráni“.
V r.2000 se Struhařov stal jedním ze zakládajících členů sdružení obcí pod názvem Ladův kraj. Průběžným zdrojem informací o Ladově kraji je Informační středisko při Městském úřadě v Říčanech, vybavené písemnými informacemi, fotografiemi, kulturními přehledy. Na Obecním úřadě ve Struhařově i v Informačním středisku Říčany lze získat mapy cyklotras Ladovým krajem.
Přímo v obci jsou pěkné rybníky, které ovšem nejsou určeny ke koupání, ale jsou využívány rybáři. Struhařov je vyhledáván hlavně pro množství krásných lesů, které leží v jeho bezprostředním okolí, v blízkosti jsou nádherné jevanské lesy, jejichž součástí je Státní přírodní rezervace Voděradské bučiny. Vždy na podzim se tyto lesy stávají vyhledávaným cílem houbařů. Toto všechno a absence průmyslových objektů v nejbližším okolí přispívá k tomu, že obec patří již od dvacátého století k vyhledávaným rekreačním místům.

Školství

V roce 1868 zde byla povolena jednotřídní filiální škola s prvním učitelem Jaroslavem Paterou z Prahy - plat 3 korce obecního pole k dispozici. V roce 1911 zdejší školu navštěvovalo již 114 žáků a tak byla v roce 1912 - 27.října slavnostně otevřena škola nová. Ta byla v roce 1978 v rámci centralizace zrušena. Ve společné budově s Obecním úřadem je umístěna mateřská škola s kapacitou 25 dětí.

Spolky

Od roku 1912 zde - doposud - pracuje Obec baráčníků, od roku 1895 existuje Sbor dobrovolných hasičů, občanské sdružení Struhadlo pracující s dětmi a v roce 1933 bylo zde oficiálně založeno první fotbalové mužstvo TJ Sokol Struhařov . V současné době zde působí 5 teamů (Struhařov A, Struhařov B, dorost, žáci a přípravka). Předsedou fotbalového klubu je p. František Kefurt, hlavním trenérem p.Alois Veselý.

Příroda

Nadmořská výška obce je téměř 500 metrů nad mořem. V obci a blízkém okolí jsou vybudovány cyklostezky, na kterých najdete síť občerstvení a mnohé kouzelné lesní trasy vedoucí jevanskými lesy a Voděraskými bučinami. Toto všechno a absence průmyslových objektů v okolí přispívá k tomu, že obec patří již od 20.let 20.století k vyhledávaným rekreačním místům.


Vyhledávání

Partneři obce:

MAS ŘÍČANSKO


LADŮV KRAJ

ANKETA:

Foto týdne

foto_tydne

Přihlášení pro firmy


Zaregistrujte se
Zapomněl jsem heslo

TOPlist

Copyright © EKdesign 2007