Oficiální stránky obce Struhařov
          Kalendář akcí                      Technické služby Obce Struhařov           Kompostárna Struhařov

Základní informace o obci

 Obec Struhařov se nachází v okrese Praha-Východ, od centra Prahy je vzdálena 30 km a od Říčan asi 10 km. Leží v nadmořské výšce 460-500 m.n.m. V současné době žije v obci 650 stálých obyvatel a věkový průměr je 40 let. Je zde 254 obytných domů a 250 rekreačních objektů, takže během sezóny se počet obyvatel prakticky zdvojnásobí. Dopravu zde v rámci PID (Pražská integrovaná doprava) zajišťují autobusové linky č.383 a 393, odjíždějící ze stanice metra Praha - Skalka. Nejbližší železniční stanice je v čtyři kilometry vzdálených Mnichovicích.
Ve Struhařově je prodejna potravin, prodejna železářství, prodejna elektro a své služby zde poskytují soukromé firmy v oblasti stavebních činností (tesařství, truhlářství, instalatéři a topenáři, elektroinstalatéři, klempířství), opravny auto, moto a cykloservis. Je zde i několik restaurací, Penzion U lesa , dále restaurace U černého telete, Hospůdka Na návsi a Vinárna MaiK. Svou dílnu a prodejnu zde má místní keramik.
V roce 2000 byla v obci rekonstruována budova, ve které sídlí Obecní úřad a zároveň je zde v prvním patře Mateřská škola s kapacitou 25 dětí.
V budově bývalé školy je umístěna Obecní knihovna, která má ve svém fondu přes čtyři tisíce knih a která je k dispozici jednou týdně (v pondělí odpoledne) jak místním obyvatelům, tak i sezónním čtenářům.
Součástí obce je i několik chatových osad, „Zaječí“, „Štěrbárna“, „U Hřiště“, „Ve stráni“.
V r.2000 se Struhařov stal jedním ze zakládajících členů sdružení obcí pod názvem Ladův kraj. Průběžným zdrojem informací o Ladově kraji je Informační středisko při Městském úřadě v Říčanech, vybavené písemnými informacemi, fotografiemi, kulturními přehledy. Na Obecním úřadě ve Struhařově i v Informačním středisku Říčany lze získat mapy cyklotras Ladovým krajem.
Přímo v obci jsou pěkné rybníky, které ovšem nejsou určeny ke koupání, ale jsou využívány rybáři. Struhařov je vyhledáván hlavně pro množství krásných lesů, které leží v jeho bezprostředním okolí, v blízkosti jsou nádherné jevanské lesy, jejichž součástí je Státní přírodní rezervace Voděradské bučiny. Vždy na podzim se tyto lesy stávají vyhledávaným cílem houbařů. Toto všechno a absence průmyslových objektů v nejbližším okolí přispívá k tomu, že obec patří již od dvacátého století k vyhledávaným rekreačním místům.

Školství

V roce 1868 zde byla povolena jednotřídní filiální škola s prvním učitelem Jaroslavem Paterou z Prahy - plat 3 korce obecního pole k dispozici. V roce 1911 zdejší školu navštěvovalo již 114 žáků a tak byla v roce 1912 - 27.října slavnostně otevřena škola nová. Ta byla v roce 1978 v rámci centralizace zrušena. Ve společné budově s Obecním úřadem je umístěna mateřská škola s kapacitou 25 dětí.

Spolky

Od roku 1912 zde - doposud - pracuje Obec baráčníků, od roku 1895 existuje Sbor dobrovolných hasičů, občanské sdružení Struhadlo pracující s dětmi a v roce 1933 bylo zde oficiálně založeno první fotbalové mužstvo TJ Sokol Struhařov . V současné době zde působí 5 teamů (Struhařov A, Struhařov B, dorost, žáci a přípravka). Předsedou fotbalového klubu je p. František Kefurt, hlavním trenérem p.Alois Veselý.

Příroda

Nadmořská výška obce je téměř 500 metrů nad mořem. V obci a blízkém okolí jsou vybudovány cyklostezky, na kterých najdete síť občerstvení a mnohé kouzelné lesní trasy vedoucí jevanskými lesy a Voděraskými bučinami. Toto všechno a absence průmyslových objektů v okolí přispívá k tomu, že obec patří již od 20.let 20.století k vyhledávaným rekreačním místům.


Vyhledávání

Partneři obce:

MAS ŘÍČANSKO


LADŮV KRAJ

ANKETA:

Foto týdne

foto_tydne

Přihlášení pro firmy


Zaregistrujte se
Zapomněl jsem heslo

TOPlist

Fotbalove Dresyfutbalove dresy na predajbillige fotballdraktermaglie calcio onlinemaillot de foot personnalisébillige fodboldtrøjerreplica uhren kaufenfussball trikots kaufenkoszulki nba sklepkøb billige nba trøjer
Copyright © EKdesign 2007